Vše o menstruačních kalíšcích

28. 8. 2017

Uvažujete, že vyzkoušíte jiné hygienické řešení během vašich dnů než vložky nebo tampony? Něco, co netlačí, je hygieničtější i ekonomičtější a, co si budeme říkat, i ekologičtější? 

Menstruační kalíšek řadíme mezi dámské hygienické pomůcky. Zavádí se do pochvy podobně jako tampon, kde sbírá tekutinu. Dokáže pojmout až 30 ml, což je více, než dokáže pojmout vložka nebo tampon. Logicky z toho plyne, že není třeba jej tak často vyměňovat (vyprazdňovat). Jeho unikátnost spočívá v neabsorbování tekutiny, ale sbírání. Díky materiálu, ze kterého je vyroben, nedochází k množení a rozkladu bakterií. Předejdete tak infekčním onemocněním. Kalíšek stačí vyjmout, vyprázdnit, omýt teplou vodou nejlépe s kapkou mycího intimního gelu a znovu zavést.

Menstruační kalíšek se vyrábí z několika materiálů – z měkkého silikonu, latexu a termoplastu. Mezi těmito výrobky jsou jisté výhody a nevýhody.

 • Latexový vyhovuje testům, ale spousta žen na něj má alergii. Výroba latexového kalíšku je jednoduchá, proto je cena nízká. 
 • Silikonový kalíšek tuto nepříjemnost řeší, ale odráží se to na cenně kalíšku. 
 • Termoplast je nejnovější materiál a jeho výhodou je pevnost, má tedy delší životnost než silikonové a latexové kalíšky. Díky zpracování je cenově stejně dostupný jako latexový.
Menstruační kalíšky jsou skvělou volbou pro vaše dny

Ať už nás menstruace obtěžuje nebo jsme na ni jako ženya pyšné, vždy se jí snažíme co nejvíce zpříjemnit.

Jak je kalíšek spolehlivý?

Možná právě uvažujete nad tím, že když kalíšek neabsorbuje tekutinu, tak musí logicky prosakovat. Není tomu tak. Stejně jako u pesarů nebo cervikálních kloboučků po zavedení kalíšku vzniká mírný podtlak, který drží kalíšek na svém místě a jeho hrany tak dostatečně pevně přilnou ke stěnám pochvy. Tekutina stéká přímo do kalíšku. Pokud s kalíškem začínáte a ještě nemáte natrénované zavádění, použijte jako pojistku vložku a zůstaňte doma.

Jak dlouho může být zavedený?

Záleží na síle vaší menstruace, ale obyčejně se doporučuje nechat zavedený 4 -12 hodin. 12ti hodinová hranice je důležitá také kvůli hygieně. I když je kalíšek z nepórovitého materiálu a je velmi odolný proti bakteriím, při nedodržování hygieny si i s kalíškem můžete zadělat na infekci nebo zánět. Čím častěji vymýváte, tím lépe.

Povrch kalíšku je hladký, při zavádění, vyjímání ani během nošení nepoškozuje sliznici, neuvolňují se z něj nebezpečné nebo škodlivé látky ani žádné malé části. Není bělený, ani uměle parfémovaný a díky tomu jej může používat i žena extrémně citlivá. Skvělou vlastností silikonu je právě ta vlastnost, že jeho povrch je dokonale hladký, takže se v něm netvoří póry, ve kterých by se ukládaly a množily bakterie.

Jaká je životnost kalíšku a kolik ušetřím?

Pokud o kalíšek správně pečujete, životnost je 5 let. Silikonový vydrží až 15 let. Schválně, vezměte si kalkulačku a spočítejte, kolik by vás stály vložky a tampony. To je pořádné číslo, co? Pokud se vám nechce počítat, ukážu vám výpočet mé kolegyně Niki z Ladybio, která kalíšek používá už dva roky.

 Druh vložek              

Cena za 1 rok    

 Noční vložky  90 korun
 Denní vložky 600 korun 
 Tampony  158 korun
 

Celkem za rok utratí 848 korun za dámské hygienické potřeby.
Za pět let je to 4 240 korun.
Pět let s kalíškem ji přijde na 485 korun.

Niki používá kalíšek Lunacup už 2 roky. Takže zatímco by za 1 696 korun kupovala jen vložky a tampony, si nyní může koupit parádní kosmetiku, oblečení nebo vyjet na výlet.

Mohu s kalíškem sportovat a plavat? 

Musíte uznat, že se všemi těmito vlastnostmi je kalíšek vážně skvělý. Nemohu si to odpustit a musím k němu přidat i další. Například vůbec vás neomezuje při sportu nebo jiných aktivitách. Pokud svůj volný čas ráda vyplňujete pohybem, chodíte tančit nebo lyžovat, jezdíte na kole nebo běháte, jezdíte na koni, kolotočích nebo jen tak venčíte pejska, nikdy vás kalíšek omezovat nebude. Kalíšek má také funkci mechanické zábrany. Pokud se jdete koupat k rybníku nebo na přehradu, nemusíte se bát, že „něco chytnete“. Berte si ho i jako ochranu mimo vaše dny, když míříte k vodě ne zrovna v křišťálových barvách.

S menstruačním kalíškem můžete spát

Dokonce ani během spánku se kalíšek neuvolní nebo neodchlípne. Tekutina zůstane na svém místě, dokud se sama nerozhodnete kalíšek vymýt.

A když už jsme u toho pohybu, kalíšek vám usnadní balení na dovolenou. Přemýšlíte, jestli je potřeba brát hygienické potřeby, i když menzes nečekáte. Zkrátka, kdyby náhodou? A kolik toho vzít? Kalíšek zabere málo místa a, jak jsme si řekli, není potřeba jej často měnit. Navíc se vyhnete trapné situaci, kdy vám zpod plavek vypadne šňůrka od tamponu. Nebo třeba při túře po horách. Pokud jste jako já, nemáte to srdce nechat hygienickou potřebu jen tak pohozenou v křoví, ale pečlivě ji zabalíte a vláčíte sebou i kilometry k prvnímu odpadkovému koši.

Ke kalíšku si můžete pořídit sanitizér, což je antibakteriální gel na kalíšek, který nahradí intimní mycí gel. Je to skvělá pojistka, když nemáte přístup k dostatku teplé vody.

Mohou použíat kalíšek všechny ženy?
 
Ano, omezení není pro nikoho. Dokonce výrobci doporučují kalíšek ženám, které trpí na infekce, kvasinky a podobně. Díky tomu, že je z nezávadného neběleného, neparfémovaného materiálu, snižuje riziko množení a rozkládání bakterií. Důkazem je to, že když kalíšek vymýváte, tekutina nezapáchá. Zkrátka se nerozkládá. 

Uvádím tabulku srovnávající dámské hygienické potřeby v souvislosti s jejich vlastnostmi a vlivem na tělo:

 

 Kalíšek  

 Tampon

 Vložka

 

 Opakované použití¨   

 ano  ne  ne  

 Množení bakterií

 ne  ne  ano  

 Opruzeniny

 ne ne  ano   

 Potřeba vody

 ano ne  ne   

 Tlak na čípek

 ne  ano ne   

 Použití v noci

 ano  ne  ano  

 Parfemováno

 ne  některé ano  ano  

 Běleno

ne   ano  ano  

 Riziko infekce

 ne  ano  ano  

Jak kalíšek vypadá?

Obecně jde o sběrnou mističku (kelímek) s ocáskem nebo poutkem. Ten slouží k snadném uchycení při vyjmutí. Mistička může mít několik tvarů podle výrobce, kulatý jako půl baňky, kónický tvar jako kalich, zvonek… V mističce, kde se hromadí tekutina, je malá dírka. Jejich počet a velikost závisí na výrobci. Jsou dosti malé, sotva na špendlík a jsou umístěné u okraje. Jejich úkolem je vytvořit menší podtlak, aby se kalíšek správně zachytil. Pokud se kalíšek naplní, začne tekutina těmito dírkami unikat a to nám říká, že je na čase si odskočit. Ocásek na kalíšku většině žen nevadí, a naopak jim pomáhá při manipulaci. Některé ženy ale s ním spokojeny nejsou, a proto ně jsou na trhu kalíšky bez ocásku. U většiny kalíšků však můžete stopku (ocásek) zkrátit nůžkami.

Kalíšky jsou k dostání v různých barvách

Pokud jste kreativní a průhledný vzhled vás nudí, nemusíte zoufat. Kalíšky se prodávají v různých barvách s různobarevnými pytlíky.

Jak kalíšek zavést a jak o něj pečovat

Jestli jste pravidelná čtenářka našeho blogu, už víte, že jakékoliv zavádění vaginálních pomůcek je nejlepší provádět v podřepu. Zavedení kalíšku je podobné jako zavádění tamponu. Kalí-šek zmáčkněte mezi ukazováčkem a palcem, některé ženy doporučují takto zmáčknutý ještě přeložit napůl, a zaveďte do pochvy. Nemusí být tak hluboko jako tampon, každé ženě vyhovuje jiné místo. Některým ženám vyhovuje kalíšek ihned za vstupem do pochvy, a proto stopka ka-líšku někdy překáží. Díky velikosti a tvaru kalíšku se nemusíte bát, že jej nevytáhnete.

To jsem ale trošku přeskočila základy, které máme už z používání tamponů nebo vložek. Před jakýmkoliv zaváděním nebo vyjmutím, je velmi důležité dodržovat hygienu rukou. Vždy si ruce umyjte vodou a mýdlem. Pokud zavádíte kalíšek poprvé v novém cyklu menstruace, musíte jej nejdříve vyvařit 5 minut ve vodě, nikam neodkládat a čistýma rukama jej rovnou zavést nebo schovat do pytlíku. Tento krok určitě neberte na lehkou váhu, vždy jej dodržte. To stejné platí i při vyjmutí. Hygiena rukou a pak dostatečná očista kalíšku je stejně důležitá. Taky bychom neměli zapomenout na dírky v kalíšku, jsou sice malé, ale i ty je potřeba vyčistit. Pomůže šetrná práce se špendlíkem, párátkem nebo naplňte kalíšek teplou vodou s intim mýdlem, přiklopte vrch kalíšku rukou, aby voda neunikala, a stiskněte, aby voda vystříkla skrz dírky.

Pokud si chcete být jistá, že kalíšek sedí správně, uchopte stopku kalíšku a zatáhněte. Pokud se kalíšek nepohnul a cítíte tlak, znamená to, že je vše v pořádku. Pokud se posune a hrozí, že ho vytáhnete, prsty nahmatejte okraj a obkružte po celém obvodu. Stěny se srovnají a bude vše v pořádku. Kdyby přeci jen ne, kalíšek vyjměte a znovu zaveďte.

Jak kalíšek vyndat, když má být správně pod tlakem a nesmí se ani hnout? Fyzika velí, zrušte podtlak. Spodek kalíšku zmáčknete ve třech prstech (jako když berete špetku soli), tím zrušíte podtlak a kalíšek snadno vyndáte zároveň tak, abyste nevylili tekutinu.

Napoprvé můžete kalíšek zavést i s pomocí lubrikantu, ale skvěle pomůže i voda. Pokud to s lubrikantem přeženete, nebude kalíšek dobře sedět.

Velikost kalíšku

U většiny menstruačních kalíšků rozlišujeme dvě velikosti - S a M. Velikost S je pro ženy, které ještě nerodily a M pro ženy po porodu, císařském porodu nebo pokud se otevřely na 4 cm a víc. Tohle je ale obecné dělení a opět závisí na značce, kterou máte. Kalíšky můžeme dělit i podle objemu. Toto dělení je podle síly menstruace. Princip je stejný jako u kapek nebo kytiček na obalech jednorázových potřeb.

 • Malý objem: 9 - 18 ml 

 • Střední objem: 19 - 29ml

 • Velký objem: 30 - 38 ml

Další dělení je podle šířky kalíšku - podle průměru v jeho nejširším bodě. Výběr závisí podle toho, jestli žena rodila.

 • Menší velikost: 38 - 43 mm

 • Větší velikosti: 44 - 49 mm

Kalíšek si můžete vybrat podle délky. Ta se měří od okraje kalíšku po jeho dno. Stopka se nepočítá. 

 • Krátké: 35 - 44 mm

 • Středně dlouhé: 45 - 52 mm 

 • Dlouhé: 53 - 65 mm

 

 Pokud si nejste jistá ve výběru velikosti kalíšku, poraďte se se svým gynekologem.

Na co si dát pozor a jak prodloužit životnost kalíšku?

 • Nepleťte si kalíšek s antikoncepční pomůckou, slouží nám pouze v období menstruace! 
 • Pokud chcete odstranit ocásek, počínejte tak velmi opatrně, abyste kalíšek neprotrhla
 • Pokud jste kalíšek nikdy neviděla nebo neměla šanci jej osahat, materiál a měkkost se velmi podobá dětskému dudlíku
 • Nikdy kalíšek nevystavujte UV záření, mohlo by dojít k jeho vyblednutí a k únavě materiálu. Živostnost se výrazně zkrátí. 
 • Nikdy kalíšek nezavírejte do neprodyšných obalů a sáčků. Používejte výhradně látkový pytlík, který s kalíškem koupíte. Jednou za čas ho obměňte či vyperte. 
 • Nikdy kalíšek nepůjčujte ani nenechávejte cizí osobu na něj sahat. 
 • Pravidelně umývejte a používejte mycí intimní gel
 • Uchovávejte v bavlněném pytlíčku, který je vždy součástí balení
 • Chraňte před vysokými teplotami a přímému sluníčku

Menstruační kalíšky jsou v současnosti stále více oblíbené. Nejspíš ve svém okolí nenajdete ženu, která by s ním neměla zkušenost. Pro radu nemusíte chodit jen ke gynekologovi. Obraťte se na kamarádku, kolegyni či známou. Nebo na nás, holky z Ladybio. 

 

O menstruačních kalíšcích jsme také napsali v dalších článcích:

  napsala pavlina
 Pavlína  

Narozena 1992
Lásku k přírodě zdědila po rodičích, která ji zavedla až k titulu Bc. z Ekologického zemědělství.
"O přírodní kosmetiku a zdravý životní styl jsem se začala zajímat díky mému boji s akné. Vybavení na pleť se prodražovalo, a tak jsem se začala pídit po alternativách. Dnes vím, které bylinky pomáhají zahnat různé problémy od nachlazení po problémy s pletí."
V týmu Ladybio je od jara 2017.