Pinkwashing - růžová kontraproduktivní propagace?

20. 11. 2015
Přispíváte na charitu? Pravidelně posíláte finanční částky ať už na dětské domovy, útulky pro zvířata, staré lidi, Afriku, nebo cokoli jiného? A máte z toho dobrý pocit? Fajn. To není nic proti ničemu. Ale napadlo vás někdy, že existují i firmy a značky, které se na vaší dobrosrdečnosti s chutí napakují a vůbec jim to nepřijde zarážející?

Příklad pinkwashingu: klamání v rámci boje za rakovinu prsu

Pinkwashing, kontraproduktivní propagace, LadyBio
Jedna "kauza" za všechny. Tzv. "pinkwashing" - klamání v rámci boje proti rakovině prsu. Jde vlastně o to, že jednou za čas trh a média zaplaví šílenství růžových stužek. Nabízí vám je jako brože, přívěsky na klíče, seženete tričko s hrdým logem růžové stužky, koupíte hrníček, boty, náramek, cokoli. Jelikož se všichni rakoviny bojíme a v poslední době to vypadá, že se tahle nemoc stává novodobou metlou lidstva, která má na svědomí pomalu víc lidí, než obě světové války dohromady, snažíme se automaticky podporovat všechny podobné aktivity, které na nebezpečí upozorňují. Rakovina prsu je hrozná! Co když potká přímo nás osobně? Musíme přispět na všechny ty statečné ženy, které se léčí, vyléčily, nebo nedejbože nemoci podlehly.
 
Takto přemýšlí většina z nás automaticky. Obrana. Pomoc. Informovanost o tom, co způsobuje rakovinu a o její léčbě. O všech těchto věcech přece musíme mluvit co nejvíc! Jenže... Opravdu věříte tomu, že celý tenhle růžový business je tak křišťálově čistý, prodchnutý duchem sdílnosti a soucitu a nikdo si na tom nenamastí kapsu...?

Kosmetické značky používají ingredience ovlivňující vznik rakoviny

Tak se zkuste zamyslet se mnou a obyčejným selským rozumem si pojďme celou věc zhodnotit z hlediska kosmetického. V našich končinách máme růžovou stužku spojenou s pochodem proti rakovině prsu. Jednou za rok se hromada známých osobností oblékne do růžového trička (které si samozřejmě za nemalý peníz koupí) a s úsměvem od ucha k uchu pochoduje skrz Prahu a má úžasný pocit, kterak právě přispěli na dobrou věc a díky jejich platbě za tričko a procházce hlavním městem zachrání svět.
 
Napadlo vás ale, jak velký je to celé nesmysl? Kosmetická značka, která ve svých produktech používá ingredience, u nichž je vědecky potvrzeno, že mají přímo vliv na vznik rakoviny, se pak zviditelňuje pomocí podobných aktivit? Přispějte na boj proti rakovině a u toho se namažte naším krémem, který sice není úplně košer a díky němuž možná tu rakovinu vážně dostanete... Ale ač nemocné, přesto budete krásné a sexy díky našim zkrášlovadlům! Oh, jak dojemné.
 
Možná by nebylo od věci zjistit, kolik lidí by se rakovině vyhnulo, kdyby podobné firmy přestaly vyrábět kosmetiku úplně a lidé by na sebe díky koktejlovému efektu nevrstvili tolik chemikálií... Nebylo by ironické a smutně vtipné, kdyby se počty vyrovnaly a výskyt rakoviny prsu by se přímo úměrně snížil tomu, kolik lidí by přestalo používat tuto nebezpečnou kosmetiku...?

Nenechte se lakovat na růžovo

Pinkwashing se tak stal mezinárodním termínem "lakování na růžovo". Nebo jinak řečeno - vymývání mozku růžovou stužkou, která podporuje boj proti rakovině na výrobcích, které obsahují rakovinotvorné látky. Možná, že díky svým výrobním cenám, které u chemické kosmetiky tvoří pár Kč (u té přírodní je to mnohem, mnohem více), lze část zisku investovat do zviditelnění problému rakoviny, prevence, lékařské i psychologické péče a snad i výzkumu. Nikdo nedokáže stoprocentně říci, co vlastně rakovinu způsobuje. Její definice je jako nemoc špatného životního stylu. Kouření, stres, špatná strava, přemíra alkoholu, permanentvní únava, přemíra chemie kolem nás...rakovinu vyvolávající složky v běžné kosmetice, konzervanty, uzeniny...přesto jí onemocní i lidé, kteří se těmto věcem snaží co nejvíce vyhnout. Ucpaná lymfa, genetika? Čert ví. Otázkou je, co jí způsobuje. Možná kombinace všeho. Proč se ale těmto věcem nevyhýbat, když MŮŽEME. Udělat pro sebe alespoň toto minimum. Vědomé používání nebezpečné chemie, která poté dfinancuje boj proti něčemu, k čemu velmi pravděpodobně přispívá, je začarovaný kruh.
Líbil se vám článek? Sdílejte jej.