Opožděná menstruace - aneb jak menstruaci vyvolat přírodní cestou

5. 5. 2017

Chystáte se na dovolenou, nebo je pro vás období PMS příliš těžké a chcete ho co nejrychleji překonat, nebo se menstruace prostě nedostavila? Chcete nejdříve zkusit přirozenou cestu, než si zajdete k lékaři? Na internetu je spousta babských rad, jak si dříve dopomoci k menstruaci a nebo jak zpožděné své dny vyvolat.

 
Dříve než začneme samovolně cokoli vyvolávat, bychom si měli předem uvědomit, proč se nám naše dny nedostavily. Faktorů je několik a než začneme s panickým vyvoláváním, musíme si je projít. Mohlo by se také ukázat, že čekáte miminko a následky vyvolávání by mohly mít horší dopad než v jaký jsme doufaly. Jak už jsem zmínila opožděná menstruace může být první upozornění na těhotenství. Pokusy o vyvolání bychom mohli sobě i miminku ublížit a v tomto případě není nic jednoduššího, než si zakoupit těhotenský test. Pokud mu nevěříte, můžete zakoupit několik značek a pro jistotu se otestovat na několikrát nebo jít rovnou za lékařem. Test se dá zakoupit v každé drogérii nebo v lékárně, kde vám poradí.
 
Dalším faktorem může být nemoc nebo třeba následek přechození nemoci. Mockrát se mi stalo, že v průběhu chřipky, se mé dny nedostavily. Nejjednodušší je potom vyčkat až se vyléčíte. Tělo v tomto období je zesláblé a zatěžované léky, různými antivirotiky nebo antibiotiky a v kombinaci s nemocí se může stát, že se menzes prostě nedostaví. Pokud je příčina přechození nemoci, je nelepší se stavit u lékaře a spolu problém vyřešit. Samozřejmě to může být třeba tím, že jste vysadila antikoncepci, nebo jiné léky, nebo naopak jste začala brát nové léky, nebo je období hubnutí a vy jste změnila stravu. Toto všechno je důležité si promyslet a zkusit se najít příčinu toho (ne)spouštěče.
jak vyvolat ms

No a konečně je tu faktor, který trápí asi každou z nás.

 
Stres. Kdo by ho neznal. Máte před zkouškami, nebo si na vás šéf zasedl, úmrtí v rodině nebo neshody s milovanou osobou. Stres je mocnější než si uvědomujeme a bohužel odolat mu je čím dál těžší. Okolo tohoto faktoru se budeme motat zbytek tohoto článku, protože všechny předchozí faktory vyžadují odbornou pomoc, za to u stresu je to především na nás.
Co je to stres? Je to funkční stav organismu, který je vystavován mimořádným podmínkám, které nazýváme jako stresory. Při stresu se nám aktivují obranné reakce, které mají za cíl zachování homeostázy (udržování hmoty v přibližné hodnotě) a zabránit tak poškození nebo smrti organismu.

Naložte se do vany. Dejte si holkou sprchu.

 
Všechno začíná v hlavě. To co si umaneme je někdy i pro nás těžké překonat. Zvláště u žen. Neplatí to jen u menstruace, ale třeba u hubnutí nebo otěhotnění. Ženeme se za tím více než je zdrávo, a tak se nám tělo brání. Jako malé trucovité dítě. Někdy je ta nejlepší cesta se prostě jen zastavit a vše si logicky vysvětlit. Udělat si pěkný večer nebo dokonce víkend. Uvolnit se, odpočinout si, přijít na jiné myšlenky. Jasně, ne vždy se nám podaří zarezervovat si wellness týden předem, nebo nejsou finance. Pak využijte toho, co máte doma. Červené víno, teplá koupel, levandulová sůl, svíčky, relaxační hudba. Jen to píši a hned bych se naložila. Výhoda toho všeho je, že je to dostupné a může být provozováno i ve dvou.
 
Teplá voda postupně uvolňuje organismu, napětí a roztahuje cévy. Rozproudí všechny tekutiny ve vašem těle, včetně krve. Vonné oleje a relaxační hudba slouží především pro uvolnění vaší mysli. Už jsme si přece řekli, že všechno začíná v naší hlavě.
 
Víno pijeme především proto, že nám též pomáhá rozšířit cévy, uvolňuje napětí a dodává potřebné antioxidanty. O účincích červeného vína bychom mohli psát závěrečné práce. Je zdravější než bílé, obsahuje antioxidant flavonoid, díky němu zabraňuje stárnutí. Uvolňuje stresové napětí, proti zánětům močových cest, ochrana před rakovinou. Dokonce pomáhá při otěhotnění. Ale pozor, mluvíme o přiměřené dávce. Tak o dvou decích maximálně. Takové uvolnění samozřejmě dopomůže i k rychlejšímu rozproudění alkoholu. Aby vám pak vstávání z koupele nedělalo problém.
 
Samotná koupel kromě spuštění periody pomůže, při vyvolání porodu, rozproudění bolestivé menstruace, nebo kyseliny mléčné rozlité v našich svalech po náročném cvičení. Některým ženám stačí proud teplé vody ze sprchy na bolestivé místo.
jak na opozdenou ms

A teď konkrétně...jak si pomoci s opožděnou menstruací? 

Pupalka dvouletá (Oenothera biennis)

 
Tato vonící dvouletá rostlina, připomínající diviznu, láká náš zájem hlavně z jednoho důležitého důvodu. Z jejich semen, pro které je hojně pěstována, se tvoří známý pupalkový olej. Tento olej má samozřejmě širokou škálu zázračných účinku. Podpora imunity, vyvolání porodu, hojení ran, ochrana proti stresu, léčba cévních poruch, při obezitě, cukrovce a podobně. Nás zajímá především to, že napomáhá při PMS, vyvolává menstruaci a dokonce zmírňuje i menstruační bolesti. Pupalkový olej totiž obsahuje kyselinu linolovou, linoleovou a olejovou, které organismus neumí sám vytvářet a tak je chtě nechtě musíme dodávat se stravou. Než ale žvýkat semínka pupalky, můžeme si zajít do lékárny nebo zdravé výživy a tam si olej zakoupit. Ale pozor, jak už to tak bývá je to zdravé, je to zázračné, ale tento olej má velké ale. Jeho chuť je hořká a nejspíš si důkladně procvičíte obličejovou mimiku. Ale tomu se dá snadno vyhnout. Pupalkový olej seženete i ve formě dražé. Pro dávkování se řiďte podle pokynů výrobce, pokud vám lékař neřekne jinak. Pozor, je lepší ho nezajídat. Jinak se olej vsákne do natrávené stravy a odejde z těla ven bez nějakého účinku.

Sója? Ano sója!

 
Při pročítání babských rad na internetu jsem našla i malou zmínku o sóje. Některým ženám pomáhá na vyvolání menstruace konzumování sójového jogurtu. Konkrétně 2-3 kelímky denně. Sojové boby, kromě té řady prospěšných látek, obsahují i látky toxické a antinutriční. Jedna z těchto látek je i fytoestrogen. Je to rostlinný estrogen, který se při průchodu tělem ženy mění na látku s estrogenními účinky. Fytoestrogeny se používají hlavně jako alternativní, přírodní náhrada při léčbě nebo zmírnění příznaků menopauzy. A v našem případě „narušují“ menstruační cyklus. Bylo dokázáno, že v zemích, kde se sója vyskytuje v každodenní stravě, tedy zejména v Asii, netrpí ženy silnou menstruací ani PMS, či dokonce neduhy menopauzy.

Kontryhel a řebříček

 
Tato rostlinka zasvěcená Panně Marii, rostoucí na okraji lesů a cest, se ve středověku sbírala právě pro její účinky na periodu. Tyto účinky si naštěstí zachovala dodnes. Nemusíme ji sbírat za úplňku ani při tanci plodnosti, ale sušenou si ji můžeme zakoupit ve formě čaje nebo už v předem namíchané čajové směsi. Odvar z kontryhele pijeme při poruchách menstruace, výtoku, při nepravidelnosti během menopauzy nebo při onemocnění ženských pohlavních orgánů. Dokonce pomáhá ženám s častými potraty udržet plod, nebo s oslabenými svaly pánevního dna. Často se pije v kombinaci s řebříčkem.
 
Řebříček, i když každý z nás jej chápe jako tu vysokou plevel u lesa, je svými účinky velmi podobný kontryhelu. V minulosti se doporučovalo pít jeden šálek odvaru z řebříčku jako prevence před pohlavními chorobami a infekcemi. Mladým dívkám pomáhal sjednotit menstruační cyklus a těm starším zase zmírňoval nepříjemné pocity během menopauzy. Kromě odvaru jej přidávaly do koupelí, kde pomáhal při hojení ran po porodu, nebo při léčbě vyhřezlé dělohy. Jako tinktura se používá s kontryhelem na masáže dolních partií. Dnes se konzumuje zejména jako odvar v poměru 1:1 s kontryhelem. Čaj se dá pořídit už namíchaný nebo každý zvlášť.

Sáhněte do lednice pro petržel!

 
Tato kořenová zelenina bílé barvy nenajde uplatnění jen ve vývaru nebo bramborovém salátu. Samotná čerstvá petržel obsahuje řadu prospěšných látek, vitamíny C a A, minerální látky, hořčík, vápník, železo. Pomáhá při očních obtížích a je to přírodní diuretikum, tedy působí močopudně. Léčí záněty močového měchýře, odstraňuje kruhy pod očima, ale nás zajímá hlavně z toho důvodu, že je spouštěčem menstruace a podporuje stahy dělohy, takže slouží k vyvolání porodu. V menším množství jej mohou konzumovat ženy i během těhotenství, ale ve větším množství až před porodem. Petržel vám také pomůže zahojit akné v období PMS. Stačí jednu lžičku strouhané čerstvé petržele zalít horkou vodou a vatovým tampónkem očistit několikrát denně. Pro vyvolání menstruace si nastrouhejte asi ¼ šálku čerstvé petržele a poté zalijte vroucí vodou. Nechte 5 minut odstát a vypijte. Nezapomeňte, že je močopudný, takže doporučujeme pít v blízkosti toalety.

Třezalka tečkovaná (Hypericum perforatum)

 
Nepřímo může naši menstruaci ovlivnit i třezalka tečkovaná. Tato léčivka je skvělá při nervových obtížích, stresu, nervových poruch, slabostech nervů, při nespavosti, hysterických záchvatů, depresí nebo nočním pomočování. Dospívající dívky pijí čaj z třezalky pro správný vývin pohlavních orgánu a sjednocení menstruace. Dospělým ženám pomáhá s bojem proti stresu. Ale pozor, po čaji z třezalky se může objevit i bolest hlavy nebo dokonce snižuje účinky některých léků.

Šalvěj lékařská (Salvia officinalis)

 
Pokud rády zahradničíte, vysaďte si do květináče nebo na zahrádku šalvěj. Šalvěj totiž dokáže upravit a vyvolat vaši menstruaci. 2 lžičky šalvěje přelijte 250 ml vařící vody a nechte 10 minut louhovat. Kromě toho pomáhá při nadměrnému pocení, proti bakteriím a virům, hojí záněty a rány v ústní dutině a při škrábání v krku je skvělá jako kloktadlo. Pozor, šalvěj je léčivka se silnými účinky. Proto by se měla pít s mírou. Těhotné a kojící ženy by ji neměly pít vůbec, pozor na epilepsii. Pokud vám po vykloktání opuchne ret, znamená to, že jste na šalvěj alergická a okamžitě ji vysaďte.

 

Závěrem bych chtěla upozornit, že méně je někdy více a až se budete s tímto problémem potýkat, nezkoušejte hned všechny babské rady najednou. Vyberte si jednu a až nezabere, pak řešte, jestli nepřejít na jinou. Bylinky mají i jiné účinky na organismus nebo se dokonce nedoporučuje bylinky spolu míchat. Pokud berete léky, přečtěte si, zda jeho účinek nesnižuje právě vámi zvolená bylinka.

Při dlouhotrvajících potížích, v případě nemocí, či jiných obtíží je nutné vyhledat odbornou gynekologickou pomoc.

S případnými dotazy se obraťte na svého lékaře.

  napsala pavlina
 Pavlína  

Narozena 1992
Lásku k přírodě zdědila po rodičích, která ji zavedla až k titulu Bc. z Ekologického zemědělství.
"O přírodní kosmetiku a zdravý životní styl jsem se začala zajímat díky mému boji s akné. Vybavení na pleť se prodražovalo, a tak jsem se začala pídit po alternativách. Dnes vím, které bylinky pomáhají zahnat různé problémy od nachlazení po problémy s pletí."
V týmu Ladybio je od jara 2017.