Lanolin: Co to je a proč ho v kosmetice nechceme?

8. 2. 2017

Slovo lanolin na první pohled vypadá celkem nevinně. Je to přírodní surovina, která je často využívaná v kosmetice pro své pozitivní vlastnosti. Údajně je tato látka velmi blízká lidskému kožnímu tuku, a proto ho naše pokožka velmi dobře snáší. My ho ale v kosmetice nechceme! Proč? 

Co je to lanolin?

Lanolin je v podstatě vyčištěný tuk získaný z ovčí vlny. Je to hustá, mastná látka žluté barvy, kterou přirozeně vylučují mazové žlázy ovcí. Úkolem lanolinu je chránit tato zvířata před nepříznivými povětrnostními podmínkami. V zásadě funguje jako hydroizolační vrstva, a proto i když ovce stojí hodiny na vzduchu, nedojde u nich k prochladnutí.

Lanolin a alergické reakce

V kosmetickém průmyslu byl lanolin přidáván zejména do hydratačních krémů.Názory na něj se ale liší, a to již od 60. let, kdy postupně přibývalo alergií na lanolin v kosmetických přípravcích.
Lanolin - ovčí vlna
V lanolinu totiž byly objeveny stopy pesticidů, které farmáři používali při ošetřování rostlin. Tyto látky pak ulpívaly na vlně jejich ovcí a dostávaly se dále do kosmetiky, do které byl přidáván lanolin. S tímto problémem se potýkáme dodnes.

 

Nebezpečný lanolin v kosmetice

I v případě, že jsou ovce na pastvě a živí se trávou nebo vojtěškou bez jakýchkoliv chemických postřiků, velkým nebezpečím je přímé ošetřování jejich kůže a vlny proti parazitům a roztočům.

Ovce jsou proti škůdcům ošetřovány opět pesticidy!

I kdyby vlna, ze které se získává lanolin do kosmetiky, nebyla takto ošetřena proti parazitům přímo na ovci, vyděsí vás pravděpodobně další fakt:

Při zpracování vlny jsou také používány pesticidy!

Lanolin - rostliny ošetřené pesticidy

Lanolin a akné

Ano, i za vznik akné někdy může lanolin. Kosmetika s lanolinem na pokožce sice vytváří ochrannou vrstvu, ale dochází také k ucpávání pórů a následnému vzniku nevzhledných červených pupínků. Pokožka se červenými pupínky a akné snaží bránit něčemu, co na ni zkrátka nepatří.

Nejméně problémů s akné působí čistý lanolin, který byl přímo získán z ovčího rouna. Vzhledem k hojnému používání pesticidů je ale většinou dále upravován. Čím dál tím častěji je pak používán čištěný lanolin. 

Máme tedy 3 možnosti:

  • syntetický lanolin
  • čistý lanolin se stopami pesticidů
  • upravený lanolin, který ale ucpává póry a způsobuje tvorbu červených pupínků

Měl by tedy být lanolin využíván v bio kosmetice? Za nás rozhodně ne! 

Lanolin - ovce potřebují svůj lanolin

Ovce potřebují svůj lanolin

Jak již zmiňujeme výše, ovce svou vlnu s lanolinem potřebují jako ochranu před nepříznivým počasím. Většina ovcí se totiž pase na otevřených loukách, mnoho z nich dokonce v horských oblastech, kde je místní půda ve většině případů zatravněna a používána právě pro pastvu různých hospodářských zvířat.

Oděvní a textilní průmysl tedy nejsou pro ovce žádnou výhrou. Nejenže jim farmáři vezmou jejich jediný „svetr“, který je zahřívá a chrání, ale mnohdy je vlna z ovcí získávána velmi hrubým způsobem. Hluboké řezné rány jsou zcela běžným poraněním, se kterým se za svůj život setkají miliony ovcí.

Austrálie je dokonce známá pro mrzačení ovcí praktikou zvanou mulesing, která spočívá v odříznutí velkého množství kůže v oblasti kolem konečníku a ocasu. Tímto postupem se lidé zbavují vrásčité kůže a vlny, do které by se jinak zachytávaly výkaly. Miliony mláďat ovcí plemene merino zažívá v důsledku mulesingu obrovskou bolest, před kterou se marně snaží uniknout. Hojení tak rozsáhlých ran zpravidla trvá měsíce.

Jak tedy chránit pleť v zimě?

Otázkou tedy je, jak můžeme ochránit svou pleť v zimních měsících, aniž bychom museli kupovat kosmetiku s touto nevhodnou surovinou?

Ve skutečnosti existuje celá řada bio kosmetiky bez lanolinu, která hravě ochrání vaši pleť před nepříznivými povětrnostními podmínkami. 

Ladybio tipy na zimní kosmetiku

Ladybio tip pro zimní období!

Pro ideální ochranu vaší pleti i v zimním období vsaďte například na přírodní oleje. Existuje jich celá řada a můžete si vybrat přesně typ oleje, který bude vyhovovat potřebám vaší pleti. Oleje se snadno vstřebávají, neucpávají póry a nedráždí pokožku. Navíc vytvářejí film, který vaší jemné pleti zajistí dokonalou ochranu před zimním počasím. 

 

Arganový pleťový olej

Arganový pleťový olej je skvělou volbou pro všechny typy pleti. Nejenže vaši pleť ochrání před nepříznivým počasím, ale díky vysoké koncentraci vitaminu E a mastných kyselin velmi účinně bojuje proti vráskám a předčasnému stárnutí.  

Bioaroma Arganový olej
 
 Balm Balm Základní olej Brutnákový  

 Brutnákový pleťový olej

Máte-li velmi citlivou pleť, která trpí různými nedokonalostmi, vyzkoušejte brutnákový pleťový olej, který je oblíben pro své hojivé a regenerační účinky. Je vhodný pro péči o pleť v jakémkoliv ročním období. Velmi snadno se vstřebává, a proto je vhodný i pro mastnou pleť. 

 
 

Avokádový olej

Trápí vás suchá pokožka? V zimě je vaše pleť díky mrazivému počasí vysoušena dvojnásob. Proto je velmi dobrou volbou avokádový olej, který vaši pokožku vyživí, dostatečně zvláční a obnoví její elasticitu

 
Bioaroma Avokádový olej

 i+m Naturkosmetik Freistil - Hydratační krém pro velmi citlivou pleť  
 

Krém na zimní období


Dáváte před pleťovými oleji raději přednost krémům? Pak jistě oceníte ideální kombinaci mandlovéhojojobového a pupalkového oleje s Aloe vera v krému pro citlivou pleť značky i+mNaturkosmetik. Tento krém chrání pokožku před mrazem a je velmi vhodný i na pleť s častými alergickými reakcemi.
 

Nenechte svou pokožku trpět a pečujte o ni s láskou!