Správná velikost a zavádění menstruačního kalíšku

10. 2. 2016

Jak vybrat správnou velikost kalíšku + praktické tipy pro jeho používání

Jak vybrat menstruační kalíšek, LadyBio
Menstruační kalíšky si získávají pozornost stále většího počtu žen a dívek, které si chtějí období během menstruace, co možná nejvíce usnadnit a především zpříjemnit. Tato menstruační pomůcka slibuje úplně jiný komfort a praktičnost, než na kterou jsou ženy zvyklé u používání dámských vložek nebo tamponů.
 
Možná i vás menstruační kalíšky pro svou rostoucí popularitu zaujaly a nyní si pohráváte s otázkou, který z nich je pro vás ten pravý. Současný sortiment je více než pestrý a i v tomto případě platí, že čím větší nabídka, tím složitější výběr. Hledáte-li pro sebe dokonalý kalíšek, se kterým se během menstruace budete cítit maximálně pohodlně a sebejistě, pak si od nás nechte poradit, jak správně postupovat při výběru!
Mamicup L, jak vybrat menstruační kalíšek, velikost, LadyBio

U menstruačního kalíšku je nejdůležitější jeho správná velikost

Menstruační kalíšky se vyrábí v několika provedeních a vzájemně se od sebe liší nejen velikostí, tvrdostí/měkkostí, ale i značkou, materiálem nebo barvou. Pravda je ale taková, že nejdůležitějším kritériem je právě jeho velikost, která je pro uživatelku jistotou pohodlného používání a maximální praktičnosti. Velice důležité je proto, zvolit správný obvod kalíšku, který by měl odpovídat velikosti vaší pochvy. Každá žena je jiná a má odlišné fyziologické předpoklady, od kterých se velikost intimních partií odvíjí. Na velikost vaší pochvy má tak vliv vícero faktorů:
 
 • pevnost či povolenost pánevního dna
 • vaše postava
 • skutečnost, zda jste již rodila nebo ne

Velikost pochvy – jedna velká neznámá

Možná jste dospěla k názoru, že budete-li znát velikost vaší pochvy, nebude pro vás výběr menstruačního kalíšku takový problém. Nejjednodušší variantou, jak přijít velikosti intimních partií na zoubek, je konzultace s gynekologem – ten má s čím porovnávat a pokud mu vysvětlíte vaše důvody, jistě vám dokáže říci, zda je vaše pochva spíše úzká nebo volná. Další pomůckou mohou být tampony. Jestliže jste je používala a vyhovovala vám velikost mini, pak je velká pravděpodobnost, že se s touto velikostí spokojíte i u menstruačního kalíšku.
Velikost menstruačního kalíšku, jak vybírat, LadyBio

Jednoduchá rada

Stále si nejste jistá, pro kterou velikost menstruačního kalíšku se rozhodnout a máte strach, že investujete peníze do špatného modelu? Pak pro vás máme jednu snadnou pomůcku – ovšem pozor! Nelze se na ni spoléhat vždy! Vliv na velikost pochvy může mít porod i pravidelné cvičení.
 
Jak vybrat správnou velikost menstruačního kalíšku, LadyBio
 • Malá velikost menstruačního kalíšku
  Je vhodná pro mladé dívky, dívky bez sexuálních zkušeností, aktivně sportující ženy a pro ženy se slabší nebo normálně silnou menstruací.

 • Velká velikost menstruačního kalíšku
  Je vhodná pro ženy ve zralém věku, pro ženy po porodu přirozenou cestou a pro ženy se silnější menstruací.

Správné zacházení s kalíškem

Naučit se správně zacházet s menstruačním kalíškem chce trochu cviku, ale nemusíte se bát. Doporučujeme vyzkoušet si zavedení kalíšku ještě před menstruací – zjistíte tak optimální umístění a během menstruace tak nezažijte horké chvilky.
Jak zavést menstruační kalíšek, LadyBio
 • Jak zavést kalíšek

Nejpohodlnější je zavádět kalíšek v podřepu. Před zavedením je možné jej navlhčit a to lubrikačním gelem na vodní bázi či vodou, díky čemuž zavedení usnadníte. Kalíšek přeložte, uchopte mezi palcem a  ukazováčkem, a takto složený kalíšek zasuňte do pochvy – netřeba tlačit. Po plném zavedení do pochvy se kalíšek rozevře, přitiskne se k poševní stěně a vytvoří tak podtlak potřebný k tomu, aby skrze kalíšek neunikala krev.
 
 • Jak vyndat kalíšek

Menstruační kalíšek se vytahuje za spodní část nebo za stopku – záleží na tom, zda na něho dosáhnete. K pohodlnému vyjmutí je dobré několikrát stlačit svaly pánevního dna, díky čemuž se kalíšek trochu posune a bude možné jej naklopit na stranu a poté jednoduše vyjmout.
 

Co dělat ve chvíli, kdy se vám nedaří kalíšek vyjmout?

Již nejednou se stalo, že měla žena či dívka s vyjmutím menstruačního kalíšku problémy. Komplikace může být způsobena zajetím kalíšku hluboko do pochvy – například během spánku nebo plavání, kdy se uvolní svaly. Ještě než zpanikaříte a budete se snažit kalíšek vyjmout násilím, čímž byste si mohla ublížit, nechte si poradit, jak v takové situaci postupovat.
 
 • V poloze ve dřepu s široce roztaženýma nohama několikrát stáhněte poševní svaly, díky čemuž kalíšek posunete níže – tlačte podobně, jako když jste na toaletě.
 • V případě, že nepomůže stlačení svalů, zkuste pomocí dvou prstů vsunutých do pochvy kalíšek nahmatat a vytáhnout .
 
Líbil se vám článek? Sdílejte jej.