Jak na správné přírodní čištění pleti?

21. 9. 2017

Čištění pleti je dnes naprostý základ péče o pleť stejně jako každodenní sprcha či čištění zubů. Pravděpodobně jste začala hledat, jak vyzrát na problematickou pleť. Dnešní doba nabízí velký výběr čistících přípravků na pleť, ale pokud nevíte o své pleti nic, výběr takového přípravku vaší pleti spíše uškodí. A to, že sáhnete po špatném přípravku, je velmi pravděpodobné. 

Pokud chcete svou pleť čistit efektivně, nejdříve musíte vědět, jaký typ pleti máte. To snadno zjistíte podle viditelných i pocitových faktorů.
 

Podle mastnoty

 

 Promaštěná

   střední partie jsou mastnější s viditelnými póry, postranní partie jsou jemnější a sušší

 Suchá

   tvorba kožního mazu je snížená, častý pocit pnutí, suchý a matný vzhled

 Mastná

   nadměrná produkce kožního mazu, pokožka je lesklá a pórovitá

 Uhrovitá

   produkce kožního mazu je zvýšená, maz je tužší až kašovitý
 

Podle tonizace

 

 Tonizovaná       

   pleť je vypnutá, pružná, optimálně hydratovaná

 Mírně ochablá

   slábnoucí tonus, úbytek kožního mazu a pružnosti

 Ochablá

   pleť má sklon k vráskám, svěšeným tvářím a pokleslým víčkům
 

Podle prokrvení

Jaké čistění pleti je pro vás nejvhodnější, poznáte i podle prokrvení pleti. Pokud se vám při jakémkoli nervovém vypětí tvoří na dekoltu či tvářích rudé skvrny nebo máte ve tvářích rozšířené žilky, prokrvení vaší pleti je zvýšené. Vyhněte se čistění s prokrvujícími účinky.

Znakem špatného prokrvování je například „růžovka“ (onemocnění), která může vzniknout jako důsledek špatné činnosti mazových žláz.

Podle barvy kůže

Nemám na mysli pigmentaci, ale její zabarvení v důsledku prokrvení, hydratace, barvy kožního vaziva a nasycení kyslíkem.

 Hydratovaná

   bělejší

 Dehydratovaná

   průsvitná, tmavší, nažloutlá

 Výrazně zčervenalá

   důsledek vysokého krevního tlaku

 Mírně nafialovělá

   špatně prokysličená

 Bledá

   nízký krevní tlak, chudokrevnost
 

Podle pigmentace

Tady pleť dělíme podle rozložení pigmentu v pokožce. Ideální stav je ten, kdy je pigment rozložen rovnoměrně. Nerovnoměrné rozmístění pigmentu se projevuje například jaterními skvrnami, pihami nebo depigmentací.

Čistá pleť je základ krásy

Čistá pleť je základ přirozené krásy

 

První lekce čištění pleti

Základem čištění je bez debaty odličování pleti před spaním. Během spánku se vstřebává vše, co na pleti zůstává. Pokud neodstraníte makeup, póry se ucpou a ráno vás v zrcadle bude zdravit obličej s pupínky. Odstraněním líčidel pórům dáte čas na regeneraci a odpočinek.

Při honbě za dokonalou pletí je důležité zbavit se mazu, který se za celý den usadí na pokožce. Na maz se nachytává prach, pyl a nečistoty z ovzduší. Proto je důležité se mazu zbavit. Teď je ale čas se zamyslet trochu jinak. Z 90 % ženy vnímají maz jako něco špatného, nežádoucího a byly by rády, kdyby se vůbec netvořil. Nezapomeňme ale, že kožní maz je naprosto přirozená součást kůže a je přirozenější než mýdlo, které nemilosrdně vše odstraní. Pokud z povrchu kůže drasticky odstraníte všechen maz, mazové žlázy dostanou povel k rychlému "zásobování" povrchu mazem novým, a to se projeví lesklou a mastnou pletí asi půlhodiny či hodinu po vyčištění. Navíc tempo, které musí žlázy vyvinout v krátké době, způsobí ucpání kanálků a tvorbu akné.

Nejčastější chyby, kterých se při čištění pleti dopouštíme

Numero uno mezi chybami je špatný výběr odličovače. Na pultech drogérií na nás volají odli-čovače pleti, očního okolí, odličovací mléka, micelární vody, odličovací oleje... Kdo se v tom má vyznat a jak vybrat ten nejlepší? Běžné komerční značky používají na výrobu kosmetiky parfemace, parabeny, alkoholy a různé konzervační látky. Snaží se vyvolat důvěru ve výrobky, které selektují podle citlivosti pokožky. Vzhledem k tomu, že oční okolí je jinak citlivé než čelo nebo třeba dekolt, pak bychom měli používat 3 různé odličovací přípravky. Nesmysl! Vyberte odličovač vhodný pro celou pokožku.

Na mastnou a uhrovitou pleť doporučuji čistící pěnu. V poslední době se mluví také o výjimečných účincích olejů. Boom posledních let je návrat k přírodě a využívání síly kokosovéhojojobového oleje. Olej dokonale rozpouští makeup a čistí ucpané póry. Jojobový olej má ještě jednu vlastnost navíc. Svým složením je podobný kožnímu mazu, a proto je pro pokožku nejšetrnější.
Mnohé z vás zaskočí, že právě oleje se nejvíce hodí na mastící se a uhrovitou pleť. Olej není jen o mastné konzistenci. Oleje jsou zejména o množství vitamínů a dobré vstřebatelnosti. Zklidňují pleť, regenerují a hlavně nedráždí.

Ladybio tip na domácí olejový odličovač

Smíchejte jojobový olej s kapkou ricinového, promíchejte a pusťte se do čištění

Pokud nemáte s pletí větší problémy, pak vám určitě bude vyhovovat odličovací mléko. Vybírejte ty, které se hodí i na oční okolí. Jedině takové jsou dostatečně šetrné pro celý obličej.

Dermatologové v poslední době doporučují čistit pleť micelární vodou. Micela je složka molekuly vody, která na sebe dokáže vázat špínu i kožní maz. I zde platí pravidlo, že jakmile je přidaná parfemace, pro citlivou pokožku není vhodná.

Další chybu můžeme pojmenovat hezkým českým příslovím „všeho moc škodí". Chci tím upo-zornit na ženy, které jsou schopné používat 15 různých přípravků v jeden čas.

 Pamatujte si, že 15 přípravků v jeden den napáchá větší škodu než 5 dní bez vyčištění.

 

Nejdříve odličovací mléko, pak micelární voda, trocha tonizace, pak jeden krém a druhý krém, podkladový krém a makeup… Po takové dávce chemie se pokožka tak napne, že ji musíte ihned zvláčnit hydratačním krémem. V kostce: Tak pracně jste čistila pokožku, až jste ji nakonec musela zapatlat krémem s barvivem a parfemací. Vysušená pokožka se vzápětí začne promašťovat, aby povolila. Pak se objeví šupinky, drobné vrásky a akné. A čištění může začít znovu.

Je zcela logické, že po celém dni v práci nebo po sportu chceme pleť vyčistit. Ale stačí se večer opláchnout vodou a čistit podle typu pleti. Nejlepší variantou je použít kvalitní bio olej. Ráno pak opláchnout vlažnou nebo chladnou vodou, aby se pleť prokrvila. Přebytečnou vodu jemně vysušte, nikdy pleť netřete ručníkem. Zbytečně si rozdráždíte povrch pokožky. Pokud cítíte pnutí, použijte pleťový olej. Někomu olej na obličeji nedělá dobře. V takovém případě doporučuji použít měkký papírový kapesníček nebo matující papírky a přebytečný olej odsajte.

Mušelínový ručník zdokonalí čistící rituál

Mušelínový ručník Balm Balm prokrvuje pokožku aniž by ji dráždil

Do čistícího rituálu je potřeba zařadit i hloubkové čištění. Dvakrát za měsíc použijte jemný peeling, který odstraní odumřelé částečky kůže. Ve stejném opakování doporučuji i napařování pleti. U napařování buďte velmi opatrná, nelze jej dělat příliš často. Jinak póry ztratí schopnost se zatahovat a zůstanou rozšířené. Napařování můžete provádět s čistou horkou vodou nebo si lázeň obohatit o bylinky (měsíček lékařský, eukalyptus, heřmánek, levandule) nebo využít napařovacích tabletek. Kromě pleti si pročistíte i nosní dutiny.

Další nešvar, ke kterému spadáme, je nanášeni čehokoliv na pleť vatovými tamponky. Ono to samo o sobě není špatné, pokud pleť "nešudlíme" v kuse 10 minut. Jako nositelka problematické aknózní pleti doporučuji jakýkoliv přípravek nanášet přímo na pleť a vmasírovat či rozetřít jen prsty. Zároveň tak podpoříme krevní oběh a hlavně si promasírujeme obličej (za což bychom v kosmetickém salónu zaplatili majlant).

Už jsem se zmínila o tonizaci pleti. Proč vlastně tonikum používat? Pleťové tonikum je skvělé pro mastnou pleť i citlivou, která se projevuje častými barevnými změnami, jako začervenání nebo během hojení ranek. Tonikum dokáže zjemnit pokožku, vyhladit její reliéf, barevně sjednocuje a dokáže pleť připravit na další čištění. Díky toniku se póry jemně stáhnou a lépe odolávají nečistotám z ovzduší. Tonikum vybírejte vždy pečlivě. To na citlivou pleť má jiné složení, než to na problematickou. Čemu byste se měli vyhnout, je množství alkoholu, ten totiž pleť vysušuje a celkové snažení by bylo k ničemu. Alkohol také narušuje regenerační schopnost pokožky, což poznají zejména ženy s citlivou pletí. Ráno je nejideálnější doba na nanesení tonika.

Mistr v čištění je houba

Poslední dobou se do zájmu beauty guru dostávají tzv. konjakové houbičky. Pocházejí z Japonska a pasují všem typům pleti. Zastupuje funkci peelingu, promasíruje a vyčistí pleť do hloubky. I když se to nezdá, dokonce hydratuje pokožku. Používat ji mohou i lidé trpící atopickým ekzémem.

Konjac houbička

Vaše pleť si zaslouží tu nejlepší péči a tou je ta přírodní. Citlivá pokožka vyžaduje přípravky bez parfémů, alkoholu a parabenů. I když máte normální pleť, běžnými přípravky byste si moh-la pokožku podráždit. Své krémy doplňte o přírodní sílu bylinek. Krmte svou pleť tím nejlepším!

  napsala pavlina
 Pavlína  

Narozena 1992
Lásku k přírodě zdědila po rodičích, která ji zavedla až k titulu Bc. z Ekologického zemědělství.
"O přírodní kosmetiku a zdravý životní styl jsem se začala zajímat díky mému boji s akné. Vybavení na pleť se prodražovalo, a tak jsem se začala pídit po alternativách. Dnes vím, které bylinky pomáhají zahnat různé problémy od nachlazení po problémy s pletí."
V týmu Ladybio je od jara 2017.