Jak se používá menstruační kalíšek

10. 2. 2016
Menstruační kalíšek je dámská ekologická a hygienická pomůcka, která slouží k opakovanému použití během menstruace, je tím pádem i ekonomická. Kalíšek se zavádí do pochvy, kde se do něj sbírá menstruační krev.
Kalíšek je nutné vyprázdnit v závislosti na síle a intenzitě menstruace, doporučení je dvakrát až pětkrát denně, nebo po čtyřech až dvanácti hodinách. Často kalíšek stačí vylít ráno a večer ve sprše.
 
Pro výrobu kalíšků se používá lékařský silikon, latex či termoplast (TPE). Cenově nejdražší jsou silikonové kalíšky, u kterých hrozí alergická reakce mnohem méně, než u jiných.

Zavedení menstruačního kalíšku

Jak se používá menstruační kalíšek
Zavádění kalíšku si zkuste natrénovat ještě před menstruací, abyste byla schopná rozpoznat, zda je kalíšek na svém místě a správně rozevřen. Doporučujeme vyzkoušet kalíšek, když víte, že budete doma, nebo budete moci kdykoliv odběhnout na toaletu a zkontrolovat, zda je vše v pořádku. Eliminujete tím zbytečný stres a nepříjemné pocity.
 
Před použitím kalíšek vyvařte ve vroucí vodě po dobu 5 minut. Měla byste to udělat pokaždé, když kalíšek kamkoliv odložíte. Pokud jej používáte během menstruace, stačí ho jen vypláchnout a opět zavést. Prosím, dbejte na zvýšenou hygienu svých rukou při manipulaci s kalíškem. Předejdete tam nechtěným komplikacím.
 
Vhodná poloha pro samotné zavedení je různá, doporučuje se zkusit to v  podřepu, s jednou nohou na stoličce či vleže. Navlhčete kalíšek, aby se Vám lépe zaváděl, nebo zkuste lubrikační gel na vodní bázi. Kalíšek přeložte napůl a uchopte jej mezi palec a ukazováček. Takto složený kalíšek zaveďte do pochvy. Až bude celý kalíšek v pochvě, můžete jej pustit. Kalíšek se sám rozevře, přilne k poševní stěně a vytvoří se tak podtlak, který je potřebný k tomu, aby menstruační krev stékala jen a přímo do kalíšku. Zda je kalíšek správně zaveden, zjistíte tak, že jej jemně zataháte za stopku, která je na jeho konci. Pokud Vám kalíšek nepůjde vyjmout, je správně zaveden a Vy jste správně chráněná.
 

Vyjmutí menstruačního kalíšku

Při vyjmutí kalíšku je třeba zrušit vzniklý podtlak, uděláte to tak, že stisknete spodní část kalíšku. Pak Vám půjde bez problémů vyjmout.
 
Kalíšek skladujte v přiloženém látkovém pytlíčku či krabičce, než jej budete opět potřebovat. Nezapomeňte jej před použitím vždy sterilizovat.
 
Článek o výhodách i nevýhodách menstruačních kalíšků, od Pharm. Dr. Margit Slimákové,  naleznete zde.