Menstruační kalíšek - jak funguje?

20. 4. 2016

Jak funguje menstruační kalíšek?

Menstruační cyklus neodmyslitelně patří k životu ženy a to již po mnoho staletí. Díky moderní době si můžeme období menstruace usnadnit používáním řady menstruačních pomůcek – tamponů, vložek, menstruačních kalíšků – jejichž úkolem je zpříjemnit tyto chvíle a dodat nám na pohodlí i sebejistotě. Hitem poslední doby je pomůcka známá jako menstruační kalíšek, který se u nás objevil teprve před několika lety. Jeho cílem je omezit používání klasických pomůcek v podobě vložek či tamponů, které s sebou v období měsíčků musíme všude nosit a jejichž používání je mnohdy značně komplikované.

Co je to menstruační kalíšek? 

Menstruační kalíšek má podobu silikonové nádobky zvonovitého tvaru. Vyrábí se ze zdravotně nezávadného silikonu a během menstruace se zavádí do pochvy, kde zachytává krev. Menstruační kalíšky mohou mít různé tvarydélky stopekbarvy i značky. Každá žena či dívka by si měla dát s výběrem menstruačního kalíšku hodně záležet, neboť jedině správně zvolená velikost dokáže nabídnout ten nejvyšší komfort a zároveň i správnou funkčnost této pomůcky.

Jak funguje menstruační kalíšek

Používání menstruačních kalíšků je o cviku – zvláště pokud nemáte žádné zkušenosti. Na první pohled se dá jeho použití přirovnat k tamponům – vaším úkolem je kalíšek zavést a po určité době vyjmout. Zajímá-li vás, jak funguje menstruační kalíšek, nenechte si ujít následující řádky.

Použití menstruačního kalíšku:

 • Zavedení

Pro zavádění menstruačního kalíšku si každá žena musí najít ideální polohu – obecně se doporučuje poloha v podřepu. Pro usnadnění zavedení je možné kalíšek navlhčit (mnohé ženy používají lubrikační gel na vodní bázi), ale zpravidla si v období menstruace vystačíte s přirozenou vlhkostí vaginálního prostředí. Kalíšek se uchopí mezi palec a ukazováček a ve složeném stavu se zasune do pochvy – není potřeba vyvíjet tlak nebo kalíšek zasunovat tak hluboko, jako například klasický tampon. Po zavedení se ústí kalíšku rozevřepřilne k poševní stěně a tím se vytvoří podtlak potřebný k tomu, aby nedošlo k unikání krve mimo kalíšek.

 • Vyjmutí

Menstruační kalíšek se vytahuje za pomoci stopky, na kterou byste měla pohodlně dosáhnout – pokud ne, pak stačí několika stlačeními poševních svalů kalíšek trochu posunout. Abyste mohla kalíšek vyjmout, musíte zrušit podtlak a to tak, že stisknete spodní část kalíšku, díky čemuž se jeho ústí oddálí od poševní stěny a vy tak budete moci s kalíškem pohnout na stranu – pak už jej pohodlně vytáhnete.

Značky menstruačních kalíšků

Jak již bylo řečeno v úvodu článku – menstruační kalíšky se liší i značkou, kterých je na současném trhu k dostání hned několik. Každá značka má své přednosti a žena či dívka by si pro sebe měla vybrat jen to nejlepší.

Menstruační kalíšky Gaia

Menstruační kalíšky Gaia jsou vyráběny z materiálu německého původu Elastosil a mají pouze čirou podobu. Kalíšky jsou hladké, mají krátkou stopku a díky otvorům sloužícím k podtlaku, které jsou umístěny až u ústí kalíšku, se tyto modely vyznačují i poměrně velkou kapacitou. Menstruační kalíšky Gaia se vyrábí ve dvou velikostech (S a L) a mezi přednosti těchto kalíšků lze zařadit příjemnou měkkost, která usnadňuje jejich zavádění i vyndávání.

 • velikost S: určená pro dívky do 25 let, které ještě nerodily
 • velikost L: určená pro ženy nad 25 let po porodu

Menstruační kalíšky Lunette

Menstruační kalíšky Lunette se vyrábí z lékařského silikonu a jedná se o finské produkty vysoké kvality. Navržení těchto kalíšků je přizpůsobeno snadnému používání i čištění. Vnější strana kalíšků má na sobě rýhy usnadňující uchopení a manipulaci. Kalíšky Lunette se velmi snadno vyndávají, což je způsobeno především velmi měkkou spodní částí, za kterou se kalíšky vytahují.

 • model 1: určený pro ženy a dívky se slabou nebo středně silnou menstruací

Menstruační kalíšky LadyCup

Menstruační kalíšky LadyCup jsou vyráběny z velmi kvalitního německého lékařského silikonu a pyšní se zdravotní nezávadností schválenou Státním zdravotním ústavem ČR. Tyto kalíšky jsou příjemně hladké, jen na spodní části a stopce se nachází vystouplé tečky usnadňující manipulaci s kalíšky – především pak jejich vytahování. Kalíšky LadyCup se vyrábí ve dvou velikostech (S a L) a mohou mít různobarevné provedení.

 • velikost S: určená pro ženy a dívky do 25 let, které ještě nerodily, vhodný i pro panny
 • velikost L: určená pro ženy, které nerodily nebo rodily císařským řezem

Menstruační kalíšky Lunacup

Menstruační kalíšky Lunacup jsou vyráběné v Číně z velmi jemného lékařského silikonu platinové kvality, pyšní se zdravotní nezávadností a skutečností, že neobsahují ftaláty a nezpůsobují alergické reakce. Tyto kalíšky mají kuželovitý tvarpevný horní okraj zajišťující dobré rozvinutí. Na těchto modelech lze ocenit vyšší objem daný umístěním dírek hodně vysoko. Na spodní části kalíšku jsou drobné rýhy, díky kterým se s kalíšky snadněji manipuluje.

 • kalíšek je určený pro ženy nad 30 let i pro ženy po porodu přirozenou cestou

Menstruační kalíšky Mamicup

Menstruační kalíšky Mamicup jsou italského původu a vyrábí se z certifikovaného lékařského silikonu té nejvyšší kvality. Na spodní části kalíšků jsou rýhy a tyto kalíšky, které jsou vyráběny ve dvou velikostech (M a L) se dají zařadit mezi ty měkčí. Předností kalíšků je vysoký objem daný vysokým umístěním dírek.

 • velikost M: určená pro ženy pod 25 let, které ještě nerodily nebo rodily císařským řezem
 • velikost L: určená pro ženy nad 30 let a ženám po porodu přirozenou cestou

Menstruační kalíšky FemmyCycle

Menstruační kalíšky FemmyCycle se vyrábí v Kalifornii a jsou k dostání pouze v čiré variantě vyrobené ze zdravotně nezávadného silikonu. Kalíšky této značky mohou mít tři velikosti (S, M a L) a od ostatních kalíšků se liší přítomností víčka umístěného v horní části – to je během používání zavřené a brání tak úniku krve. Výjimečností tohoto kalíšku je očko v jeho spodní části.

 • velikost S: určená pro mladé dívky, vhodná pro panny a pro pánevní dno posílené sportem
 • velikost M: určená pro nízký čípek, ženy po porodu a ženy nad 30 let
 • velikost L: určená pro ženy nad 30 let a pro ženy po porodu přirozenou cestou