Drahá vs. levná přírodní kosmetika. Ano, liší se.

12. 12. 2015
Když píšu recenze na přírodní kosmetiku, často se v komentářích setkávám s dotazy, jak je možné, že tak malinkatý kelímek bezvodého balzámku stojí jmění a co je na něm tak zvláštního, když podobný výrobek se dá pořídit i za mnohem nižší cenu? Ona by se vlastně dala odpověď shrnout do jedné věty, která by zněla ve smyslu "rozdíl je v nesrovnatelně dražších ingrediencích, postupu výroby, certifikaci produktu, nebo šetrnosti k životnímu prostředí".

Jak to s tou cenou výrobků vlastně je

Levná vs. drahá přírodní kosmetika, LadyBio
Postavila bych celý problém doslova "na hlavu" a vzala téma z úplně opačné strany. A to koncového čísla - ceny. Vemte si, že vaše firma dostane zakázku, kdy vám rozpočet na jeden krém vychází v řádu korun, maximálně několika málo desetikorun. Použijete do něj pak ty nejdražší chuťovky, které máte po ruce? Ne.
 
Zavřete arganový, mangový a jojobový olej zase zpátky do šuplíku a vytáhnete třeba slunečnicový, sojový nebo sáhnete rovnou po glycerinu. I když - narovinu - cena vždy neznamená vyšší výrobní cenu. Někdy je cena výrobku držena schválně dole, na úkor zisku, někdy je zase přestřelena do nebe. Proto postup, jak zjistit skutečnou hodnotu výrobku, není zrovna lehký

Přichází duel: levnější vs dražší ingredience

  • Mastek vs slída

Mastek je prášek pohlcující vlhkost, který se používá do očních stínů, tvářenek, dodorantů, dětských zásypů nebo pudrů. Bohužel se ukazuje, že je pravděpodobně jedovatý pro dýchací cesty a jde o karcinogen. Proč se vůbec používá? Poněvadž je levný a alespoň krátkou dobu na tváři vydrží (v případě líčidel prostě výsledek během dne opravíte - zákaznice často upřednostňují cenu před výdrží a kvalitou). Iluze nad zdraví.
 
Slída (mica) je vlastně skupina minerálů, které se v kosmetice používají očištěné a rozemleté na prach. Droboučké částečky slídy fungují v kosmetice jako malé hranolky, které odráží a rozkládají světlo. Proto tak skvěle účinkují při snaze skrýt různé nedokonalosti pleti a ta následně působí rozzářeně a zdravě. Bohužel oproti mastku je slída několikanásobně dražší, proto hodně výrobců dává přednost levnější variantě. Pokud bude vaše srdéčko toužit po tzv. "talc-free" dekorativní kosmetice, určitě mrkněte na značku Cosm'etika. Tato kosmetika je 100% bez mastku a upřednostňuje kvalitní složení před levnými náhražkami.
  • Glycerin vs oleje

Glycerin se označuje také jako "glycerol" a může se vyrobit buď synteticky, nebo jej lze získat z přírodních látek. Jde o výrazně hydrosklopické zvlhčovadlo - což ve zkratce znamená, že glycerin umí absorbovat vodu z jiných zdrojů. Není bez zajímavosti, že glycerin absorbuje vodu nejen z povrchu pokožky, ale také z jejích spodních vrstev. Nabízí se tedy otázka, jestli použití glycerinu není tak trochu kontraproduktivní - na jednu stranu má hydratovat, ale na druhou vytahuje z kůže vodu...? Ono to celé vlastně není tak jednoduché. Glycerin se totiž musí do kosmetiky správně dávkovat a navíc skloubit s jednotlivými složkami, aby mohl plnit svou funkci - tedy přitahovat to správné množství vody a posilovat přirozenou ochranu kůže, aniž by jakkoli škodil. Např. při koncentraci vyšší než 30% hrozí dehydratace...
 
Kvalitní rostlinné oleje - jsou sice dražší, ale jejich použití je v kosmetice naprosto bezpečné, bez vedlejších účinků a hlavně - nemusíte trnout hrůzou, jestli to někomu nesežere obličej, když jste do krému dali o lžíci oleje víc, než bylo napsáno v recepisu... Nejoblíbenější základové oleje pro kosmetiku? Jojobový, arganový, konopný, mandlový, aj.
  • SLS vs cukerné tenzidy

Zkratka SLS skrývá látku Sodium Lauryl Sulfate, což je dráždivý syntetický tenzid, jež se používá ve většině šamponů, sprchových gelů, mýdel, mycích prostředků, apod. Silně odmašťuje, myje lépe než obyčejné mýdlo a silně pění. Rozhodně ale neprospívá zdraví ani pokožky, ani vlasů, protože z kůže smývá kromě nečistot také přirozený kožní film. Pokožka se tak postupně stává přecitlivělou a šampony s obsahem SLS mohou mít paradoxně za následek třeba i padání vlasů. Navíc biologická odbouratelnost je velmi špatná.
 
Oproti tomu cukerné tenzidy jsou pravým opakem syntetických sulfátů. Jsou výbornou alternativou, jejich základem jsou cukry. Mají sice výrazně nižší pěnivost a ne tak výrazné mycí schopnosti, jako syntetičtí "kamarádi" ze skupiny SLS, přesto jsou ale mnohem lepší v pravidelné péči o pleť, jelikož nepoškozují její přirozený kožní film, hydratují ji a jsou plně biologicky odbouratelné.
 

Až vás udiví cena přírodního krému, podívejte se na zadní stranu obalu na jeho složení

Až se budete tedy příště ptát, proč je konkrétní bio krém dražší, než "normální" mazání z drogerie... Obraťte v ruce tubu nebo kelímek a zahloubejte se do složení. Hned vám to bude jasnější. Je hrozně hezké, že kosmetika je někdy ohromně levná a certifikovaná. Ovšem cena může být tak nízká právě díky použitým surovinám - sojový olej, alkohol, glycerin...
 
 
Líbil se vám článek? Sdílejte jej.