Co je to ten Šelak/Shellac?

28. 10. 2015

Donedávna mi tento pojem nic neříkal a kdybych měla naslepo zařadit, čeho by se asi tak mohl týkat, tipovala bych snad něco z odívání. A byla bych zároveň vedle jak ta jedle. "Šelak", neboli také "shellac", jak se tahle zajímavá věc jmenuje, se totiž používá v naprosto jiném odvětví. A to nábytkářském, potravinářském a kupodivu i kosmetickém. O co ale přesně jde a copak tenhle šelak vlastně je?

Lady Bio, šelak, péče o nehty

Šelak a sekret broučka červce lakového

Šelak je přírodní živice (tj. vysoce viskózní organická kapalina), která se získává z výměšků konkrétního druhu hmyzu - červce lakového. Tenhle "brouček" totiž pomocí zvláštního sekretu (tzv. šelaku) chrání své larvy před nepříznivými vlivy okolí. Šelak umí vzdorovat kyselinám, působením světla tvrdne a bod varu má 80-120°C. Výhody? Je fyziologicky nezávadný, biologicky odbouratelný, nijak nezapáchá a není jedovatý. Jeho vlastností se využívá hlavně při ručním lakování hudebních nástrojů, povrchové restaurátorské úpravě dřeva a leštění nábytku. V potravinách ho objevíte pod označením E904 a využívá se na impregnaci povrchů ovoce, zeleniny, nebo např. na čokoládové dražé.

Šelak a nebezpečí pro vaše nehty

A kosmetika? Tam můžete šelak potkat při návštěvě manikérského salonu, protože právě šelak (shellac) je horkou novinkou v péči o nehty, kterou nabízí už pomalu každé studio. Funguje to tak, že vám manikérka na nehty nanese vrstvu podobnou laku, která se následně vytvrzuje pod UV lampou. Díky této vrstvě nehty působí zdravě, upraveně a efekt bez problémů a úprav trvá cca 14 dní. Bez škrábanců, bez slupování, bez nutnosti cokoli opravovat. A navíc drápky nejsou tak nepřirozeně tlusté jako při tvorbě gelových nehtů. Jenže něco za něco...
 
Pokud patříte ke skupině veganů, rovnou na šelak zapomeňte. Už samotné získávání ze zvířat není rozhodně košer. Další věcí je obsah látky zvané "methylpyrrolidone", kterou výsledný shellac obsahuje. Je to chemikálie, která byla už v roce 2001 přidána na seznam toxických látek, které mohou poškozovat reprodukční systém člověka. A samotné tvrzení laku pod UV lampou? Vemte to logicky... Venku se vystavování UV záření vyhýbáte, abyste zabránili předčasnému stárnutí kůže a pigmentovým skvrnám a na manikúře ručky dobrovolně vsunete do lampy...? Pamatujete na všechny ty varování doktorů, kterak se máte vyhýbat opalování? Stejné světlo, stejné paprsky. Záření z UV lamp je dokonce 3-5x silnější, než ze solárií. Takže vzhůru pro nové nehty, rakovina kůže čeká.
A to ani nemluvím o tom, že "nějak" pak musíte dostat vrstvu šelaku dolů. Tudíž se neobejdete bez acetonu. Ačkoli třeba některé společnosti, vyrábějící odlakovače tvrdí, že je proti jejich firemní politice, aby máčeli klientkám tlapky v acetonu, přesto je nahrazují polštářky napuštěnými v té samé toxické látce. Jen pro info - v dlouhodobém horizontu vám aceton obstará řídnutí nehtové ploténky a může ji potenciálně poškodit.
 

Otázkou by nemělo být, jestli jsou gely a šelaky bezpečné. Otázka by měla znít: "Proč vůbec riskovat?"

 
Laky na nehty ale nejsou tím jediným produktem, do kterého se šelak přidává. Šelak je častou látkou i v řasenkách. Sehnat opravdu veganskou a přitom přírodní řasenku (tyhle dva pojmy totiž často nejdou u jednoho výrobku dohromady), je někdy docela kumšt. Řasenka, která šelak neobsahuje, je tak třeba Cosm´etika.

Laky na nehty, které šelak z hmuzu neobsahují, jsou právě ty veganské!